Etapy rozwoju królików

Przygotowania do porodu:

Jedniodniowe i dwudniowe króliczki:

6 dni:

Ośmiodniowe maluchy:

Ciąża u królików trwa około 30 dni. Po tym czasie królica rodzi od 4 do 6 młodych. Króliczki przychodzą na świat ślepe, głuche i zupełnie łyse. Przestrzegamy przed jakimkolwiek dotykaniem lub wyjmowaniem króliczków z gniazda, gdyż królica może odrzucić maluchy. W początkowym okresie życia młode żywią się wyłącznie mlekiem matki, która karmi je raz dziennie (przeważnie nocą).

Po około 4 dniach skóra króliczków zaczyna pokrywać się futrem. Jednak maluchy nadal są ślepe, a ich oczka otwierają się dopiero około 9 dnia życia. W tym czasie ich wielkość odpowiada około ¾ dłoni dorosłego człowieka. Równocześnie z otwarciem oczu, króliki uczą się chodzić, co początkowo wygląda nieco jak pełzanie. Nadal jednak żywią się wyłącznie mlekiem matki.

Dopiero w 3 tygodniu życia maluchy zaczynają podjadać sianko i wyjadać pokarm przeznaczony dla królicy. Mimo to wciąż są karmione mlekiem, dzięki któremu wzrasta ich odporność na wszelkiego typu wirusy i choroby. 3-tygodniowe młode króliki potrafią już samodzielnie się poruszać i wychodzić z gniazda.

Samica przestaje karmić młode dopiero po 6 tygodniach, jednak nadal jest to zbyt wcześnie na odseparowanie jej od swojego potomstwa. Króliczki są w tym okresie jeszcze zbyt słabe na taką rozłąkę, a dodatkowo dzięki matce szybciej poznają świat, uczą się pewnych zachowań, co zapewnia im prawidłowy rozwój.

Pamiętajmy, iż królik, który mieści nam się w obu dłoniach, ma nie więcej niż pięć tygodni i powinien znajdować się przy matce. Dwumiesięczne króliczki są już dosyć spore, powinny wyglądać na zdrowe i radosne. Są bardzo ciekawskie i ruchliwe.

Opieka nad maŁym króliczkiem

Jedenasty dzień życia:

13 dni:

24 dzień życia:

41 dni:

6 tygodni:

Opieka nad młodymi króliczkami (około 2 miesięcznymi) prawie nie różni się od opieki nad dorosłym królikiem. Zasadnicza jednak różnica tkwi w diecie. Młode króliki cały czas rosną, dlatego potrzebują dużo pełnowartościowego pokarmu.

Do 3 miesiąca życia króliczki powinny karmione być jedynie granulatem i siankiem. Przestrzegamy przed podawaniem jakichkolwiek warzyw, owoców lub zieleniny, gdyż ze względu na delikatny układ trawienny tych zwierząt, taka dieta może zakończyć się ostrą biegunką, która jest niebezpieczna dla zdrowia i życia królików.

Granulat, którego nie należy mylić z mieszankami zawierającymi ziarna zbóż, podajemy króliczkowi dwa razy dziennie po jednej łyżce stołowej. Na rynku dostępne są również specjalne karmy dla juniorów, jednak nie zachodzi potrzeba kupowania takiego pokarmu.

Sianko oraz woda powinny być dostępne dla królika 24 godziny na dobę. Pamiętajmy także, iż młode króliczki uwielbiają się bawić, są bardzo ciekawskie itd., dlatego musimy zapewnić im jak najwięcej ruchu. Pozwólmy maluchowi swobodnie pobiegać po mieszkaniu i wyszaleć się – pamiętajmy jednak o wcześniejszym zabezpieczeniu pomieszczeń!

Od 3 miesiąca życia można zacząć wprowadzać do króliczej diety wszelką zieleninę. Jednak należy robić to bardzo powoli i ostrożnie. Zacznijmy najlepiej od niewielkiej ilości natki pietruszki, a następnie obserwujmy reakcję królika, czy przypadkiem nie wystąpi biegunka.

Jeśli wszystko jest w porządku, można stopniowo zwiększać porcje i podawać je między głównymi posiłkami (granulat). Jeśli jednak wystąpiła biegunka, należy zaprzestać podawania tej zieleniny lub zmniejszyć podawaną ilość.

Gdy oswoimy naszego króliczka z jakimś warzywem, czas na kolejne – zawsze pamiętając o powolnym i stopniowym dawkowaniu. W taki sposób po pewnym czasie będziemy mogli urozmaicać naszemu pupilowi dietę, podając różnorodne owoce i warzywa.

Pamiętajmy jednak, by zielenina zawsze była świeża, umyta i osuszona. Wilgotne warzywa mogą prowadzić do biegunki, chyba, że powoli przyzwyczaimy królika do takiego jedzenia.

Musimy zdawać sobie sprawę, iż królik nie jest zabawką. Wiadomo, iż każdy chciałby przytulać takiego małego, słodkiego króliczka, jednak nic na siłę. Nie należy ganiać królika, brać go na ręce i ściskać, jeśli tego nie lubi. Małemu króliczkowi należy okazywać dużo czułości poprzez delikatne głaskanie, gdy ten sam do nas przyjdzie. Króliczki uwielbiają, gdy ktoś o nie dba, sprząta w klatce, przemywa oczka, delikatnie czesze itd.

Pozwólmy również na małe szaleństwo ze strony naszego pupila. Niech sobie skacze i biega jak oszalały po pokoju, w końcu jest młody i musi się „wyszumieć”. Jednak już za młodu królik powinien być uczony czystości, aby później nie było problemów z zasikanymi podłogami, czy całym obobkowanym dywanem.

Z czasem nasz króliczek będzie robił się coraz większy i większy. Dlatego z czasem należy ograniczyć porcje granulatu, zastępując to zieleniną.